Basında Biz

Meva Ahşap Müşterilerine Güven, Kalite ve Hizmeti Bir Arada Sunmaktadır

Meva Port İnşaat yönetim kurulu başkanı olarak İzmir'de 1000 konut ürettikten sonra 2015 yılında sanayiye yönelme kararı aldık. 2015 yılında kurulan Meva Ahşap 40 ülkeye ihracat yapıyor.

2004 yılından bu yana İzmir'de faaliyet gösteren Meva, 2010-2015 yılları arasında inşaat faaliyetlerine yoğunlaşarak kentin çeşitli lokasyonlarında 1000 konut inşa etti. 2015 yılında inşaat faaliyetlerinin azaltma kararı aldık. 2015 yılında Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde Meva Ahşap, Sivas'ta da Mevadoor fabrikalarını kurduk, ülke ekonomisi için sanayi faaliyetlerinin daha önemli olduğuna ve bu yönde operasyonlarımızı sürdürmemiz gerektiğine kanaat getirdik.

Müteahhitlik de lazım ama ülkenin geleceği için doğru olan sanayidir

2015 yılında inşaat sektöründeki olumsuz gidişat, artan maliyetler ve milli sermayenin daha doğru bir alanda kullanılması gibi nedenlerle sanayi yatırımlarına başladık. "İnşaatı tamamen bırakmadık ama enerjimizin ve kaynaklarımızın yüzde 90'ını üretim için kullanıyoruz. Büyük inşaat projeleri yapmayacağız artık. Az katlı butik projeler üreteceğiz. 2015 yılından bu yana sanayide emin adımlarla büyüyoruz. İnşaat yapmak sanayicilikten daha kolay. Sanayide sürekli üretmeniz lazım. Sürekli bir gideriniz var. İnşaatta bir projeyi bitirdiğinizde günün koşullarına göre yeni bir projeye başlayıp başlamamak sizin elinizde. Birkaç ofis personeli dışında sürekli personel istihdam etmek zorunda değilsiniz. Ancak ülkenin geleceği için doğru olan sanayidir. Müteahhitlik büyük bir meslek grubu. Müteahhitlik de lazım ama önceliğin sanayiye verilmesi gerekir. Biz de tercihimizi sanayiden yana kullandık"

Edirne'den Van'a Türkiye'nin her noktasında satışımız var

Meva Ahşap firmasının faaliyet alanları ile ilgili şu şekilde bilgi verebilirim: “Meva Ahşap olarak, mutfak dolabı ve kapı üreten mobilya firmalarına yan sanayi ürünü tedarik ediyoruz. High Gloss panel, akrilik panel ve kapı yüzeyi üretiyoruz. Ege Bölgesi'nde bu komplike yapıda tek firmayız. Türkiye'nin tamamına ürün gönderiyoruz. Van'dan Edirne'ye kadar birçok yerde bayilerimiz ve satış noktalarımız var. Karabağlar'da bir showroomumuz var. Sivas'ta kapı fabrikamız var. Türkiye'nin poliüretan kenar bandı tutkalı olan tek makinesine sahibiz. Kenar bantlarında herhangi bir açma olmaz. Sivas'taki fabrikamızda aylık 5 bin, yılık 60 bin kapı üretiyoruz. İzmir'deki fabrikamızda da aylık 15 bin panel/plaka ve 10 bin kapı yüzeyi üretiyoruz. Hem kapı üretiyoruz hem de kapı üreten firmalara tedarik sağlıyoruz"

40 ülkeye ihracat

Üretime başladığımız yıllarda ürünlerin yüzde yirmisini ihraç ediyorduk. "İhracata ciddi yatırımlar yaptık ve 2021 itibariyle kapasitemizin yüzde 60'ını ihracat için kullanıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri 40 ülkeye ihraç ediyoruz. Pandemi süreci bize olumlu yansıdı. Avrupa ve Amerika'da bazı üretim hatlarının durması veya azalması talebin bize yönelmesini sağladı. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları da bize olumlu yansıdı. Çin'in yerini Türkiye dolduruyor. Firma olarak Kanada, ABD, Şili, Meksika, Kolombiya'ya ciddi ihracat yapıyoruz. Amerika kıtası ve Kuzey Afrika en çok ihracat yaptığımız bölgeler.”

Yerli hammadde kullanımını yüzde 50'den yüzde 90'a çıkardık

Sermayenin ülkede kalması için yerli ham madde kullanmaya özen gösteriyoruz. “4-5 yıl önce hammaddemizin yüzde 50'si ithaldi. Son yıllarda hammadde konusunda Türk firmalar ciddi atılımlar yaptı. Meva Ahşap olarak yerli üreticilerin yanında olalım dedik ve hammaddemizi onlardan almaya başladık. Yerli firmalarımız da çok kaliteli ürünler gönderdiler. Son 6-7 ayda yerli hammadde kullanımı çok arttı. İthal ettiğimiz ürünlerde de artık yerli hammadde kullanıyoruz. Yerli hammadde kullanım oranımız yüzde 90'a kadar çıktı".

Bildiğimizin dışına çıkmalıyız

Türkiye bir ihracat üssü olma noktasında ciddi bir potansiyele sahip. Sanayicilere büyük iş düşüyor. Kendimizi yenilememiz, AR-GE yatırımlarını arttırmamız ve bildiğimizin dışına çıkmamız gerekiyor. Devlete de büyük görev düşüyor, devlet de ihracatçıları desteklemeli.

Türkiye, İtalya’nın yerini alabilecek durumda

Dünyanın en büyük ikinci MDF üreticisi Türkiye olmasına rağmen sektörde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Çok büyük MDF üreticilerimiz var. Buna rağmen yerli sanayiciler olarak MDF bulmakta zorlanıyoruz. MDF'yi biz işleyerek katma değerini arttırıyoruz. Bizim ihracatımız daha değerli. MDF ihracatı yapılsın ancak iç piyasada mağdur edilmesin. Dünyada mobilya deyince akla İtalya geliyor. Türkiye, İtalya'nın yerine gelebilecek durumdadır. İnegöl, Kısıkköy, Ankara, Eskişehir mobilyasını geliştirmemiz gerekiyor. İyi bir ivme yakaladık ancak daha çok yolumuz var. Avrupa çok büyük bir pazar. Biz bunu fırsata çevirmeliyiz"

1 Ekim 2021 Cuma

Teklif Formu

Güncel Kataloglarımızı
görmek için tıklayın.